W dniach od 1 do 4 maja w naszej szkole sekretariat będzie nieczynny. Przepraszamy.
Sekretariat
Turniej piłki nożnej
Dnia 9 kwietnia bieżącego roku do naszej szkoły przyjechały szkolne drużyny piłkarskie z Siedlca, Kopanicy, Tuchorzy i Belęcina. Od godziny 9 rano do około godziny 12.35 wszystkie zespoły razem z naszą szkolną drużyną zacięcie rywalizowały o zajęcie jak najwyższej pozycji na podium. Wyniki ogłoszono tuż po zakończeniu rozgrywek. Pierwsze miejsce zajęła drużyna z Siedlca, tuż za nimi były Chobienice, trzecie miejsce zajęła Kopanica, czwarte Tuchorza, a ostatnie Belęcin. Wszystkim zawodnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
20Autor: Nadia Ciesielska Foto: Kornelia Adamczak
Sprzątanie Świata
W piątek, 16 kwietnia, społeczność naszej szkoły wzięła udział w corocznym Dniu Sprzątania Świata. W tym roku do sprzątania włączyli się uczniowie wszystkich klas. Wszyscy zostali zaopatrzeni w rękawiczki ochronne i worki na śmieci, a następnie podzieleni na grupy, które miały za zadanie posprzątać teren wokół szkoły oraz pobliski park. Podczas akcji zebraliśmy kilkanaście worków odpadów, w tym plastikowe butelki, papierki, puszki oraz inne śmieci porzucone przez przechodniów.
Całe wydarzenie przebiegło w miłej atmosferze.
1Autor: Marysia Rzepa Foto: Kornelia Adamczak, Sara Nowak
Biblioteczne konkursy
Z okazji zbliżającego się Dnia Książki i Praw Autorskich, który przypada na dzień 23 kwietnia, biblioteka szkolna zorganizowała konkursy dla uczniów młodszej grupy wiekowej, czyli klas 1-3.
I tak oto trzecioklasiści rywalizowali dnia 8 kwietnia w Quizie Wiedzy z Lektury „Doktor Dolittle i jego zwierzęta”. Najlepszą znajomością treści lektury wykazał się Karol Lewandowski, który zdobył w quizie niemal komplet punktów. Miejsce II zajął Adam Herkt, a miejsce trzecie przypadło w udziale Barbarze Łukaszewskiej.
9 kwietnia uczniowie klasy drugiej uczestniczyli w Konkursie Pięknego Czytania, który polegał na jak najładniejszym przeczytaniu fragmentu lektury „Kapelusz Pani Wrony”. Swoim czytaniem najbardziej zachwycił Jan Trochelepszy, miejsca drugie i trzecie zajęli odpowiednio: Franciszek Janus i Amelia Bemka.
Natomiast pierwszoklasiści wzięli udział dzień później w Konkursie Recytatorskim Wierszy Jana Brzechwy. Do udziału przystąpiła cała klasa, za co należą się jej ogromne brawa! W komisji zasiadły panie: Maria Jędrzajczak – bibliotekarka Biblioteki Publicznej w Siedlcu (filia w Chobienicach) oraz p. Iwona Janczewska – polonistka naszej szkoły. Najpiękniejszą recytacją wiersza wykazała się Zofia Dobrowolska, która zaprezentowała wiersz pt. „ Zapałka”. Miejsce II zajął Jakub Ptak z wierszem pt. „Leń”, a miejsce III Karol Augustyniak, który wyrecytował wiersz pt. „Żaba”. Wyróżnienie w konkursie otrzymała Kinga Kapała za wiersz „Pytalski”.
Na podsumowaniu konkursów obecna była p. dyrektor naszej szkoły Sabina Horowska, która wręczyła wszystkim uczestnikom pamiątkowe dyplomy, a laureatom również upominki.
Organizator konkursu składa serdeczne podziękowania paniom z komisji za poświęcony czas i profesjonalną ocenę recytowanych wierszy oraz p. Ewie Muńko i p. Paulinie Prokopińskiej za wspaniałą oprawę imprezy. Trzeba przyznać, że wydarzenie, jakim był Konkurs Recytatorski Wierszy Jana Brzechwy będzie jednym z najciekawszych w życiu klasy pierwszej w bieżącym roku szkolnym. Cała klasa spisała się na medal!
Biblioteka szkolna ze swojej strony dołoży wszelkich starań, aby w następnych latach zorganizować podobne konkursy, być może w nieco zmienionej formule. Oby tylko nie brakowało chętnych do wzięcia w nich udziału!
25Autor: Robert Janczewski Foto: Kornelia Adamczak, Paulina Prokopińska
Wydarzenia
2 kwietnia w naszej szkole obchodziliśmy 20-stą rocznicę śmierci papieża Jana Pawła II, który na zawsze zmienił historię Kościoła i świata. 2 kwietnia to również Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma na celu zwiększenie wiedzy o spektrum autyzmu i wsparcie osób, które zmagają się z tym zaburzeniem.
Panie Iwona Samczuk i Martyna Wołek zorganizowały akcję, w ramach której rozdawano ciasteczka całej społeczności szkolnej.
Dzień ten miał również wymiar duchowy. W związku z rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II
klasa VII przygotowała wyjątkowe wystąpienie, które miało na celu uczczenie pamięci papieża. Uczniowie przypomnieli o naukach i niezłomnej wierze Jana Pawła II.
Wszystko to, co miało miejsce tego dnia w naszej szkole, miało na celu nie tylko oddanie hołdu papieżowi, ale także pokazanie, jak ważne jest zrozumienie i pomoc w budowaniu społeczeństwa, które będzie otwarte na różnorodność i potrzeby innych.
1Autor: Marysia Rzepa Foto: Kornelia Adamczak
Rekolekcje wielkopostne
W tym tygodniu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach wielkopostnych, które były okazją do poświęcenia chwili na refleksję nad swoją wiarą oraz relacją z Bogiem. Każdy dzień miał swój temat przewodni.
Pierwszego dnia uczniowie klas I-III spotkali się w kościele z siostrą zakonną, która w opowiedziała o wartości czasu w życiu człowieka. W tym samym czasie uczniowie klas IV-VIII obejrzeli film "Spotkanie". Następnie nastąpiła zamiana – starsi uczniowie udali się na spotkanie z siostrą zakonną, a młodsze klasy obejrzały film "Czy naprawdę wierzysz".
Drugiego dnia uczniowie mieli możliwość przystąpienia do sakramentu spowiedzi świętej. Motywem przewodnim tego dnia była „droga” – zarówno ta dosłowna, którą codziennie przemierzamy, jak i ta duchowa, którą kroczymy przez całe życie.
Ostatni dzień rekolekcji był podsumowaniem wcześniejszych rozważań. Cała szkoła uczestniczyła we Mszy Świętej, która była zwieńczeniem tego duchowego czasu.
Szczególnym momentem była Droga Krzyżowa, odegrana przez uczniów klasy III. Rekolekcje były dla nas wszystkich wyjątkowym czasem zadumy, refleksji i odnowy duchowej. Dzięki nim mogliśmy przygotować nasze serca na nadchodzące Święta Wielkanocne.
7Autor: Marysia Rzepa Foto: Franek Herkt, Kamila Rączka
Film: Anna Łukaszewska
Witaj wiosno
21 marca (piątek) obchodziliśmy kalendarzowy pierwszy dzień wiosny. Astronomiczna wiosna rozpoczęła się dzień wcześniej o godzinie 10.02 czasu polskiego. Obchody rozpoczęliśmy o godz. 10.00 barwnym korowodem przez wieś. Wraz z nauczycielami i marzanną poszliśmy w stronę strażnicy, gdzie zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie. Po powrocie do szkoły marzanna została symbolicznie spalona. Następnie odbyły się występy taneczne uczniów klas 1-8, a na koniec wspólnie zatańczyliśmy belgijkę. Dzień zaliczamy do udanych.
54Autor: Nadia Ciesielska Foto: Ola Janus, Franek Herkt
Dzień Św. Patryka
Dnia 17 marca bieżącego roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka. Jest to narodowe święto w Irlandii o charakterze narodowo-religijnym, obchodzone na całym świecie, aby uczcić rocznicę śmierci świętego, który sprowadził chrześcijaństwo na tereny tego kraju. Z okazji tego dnia, którego symbolem jest „shamrock“, czyli trójlistna koniczyna, każdy kto ubrał się na zielono, był zwolniony z odpowiedzi ustnej.
Autor: Amelia Łuczka Foto: pixabay.com
Falubaz
Dnia 5 marca w Sali Wiejskiej w Chobienicach odbyło się spotkanie naszej społeczności szkolnej z członkami Zielonogórskiego Klubu Żużlowego Falubaz. Naszymi gośćmi byli: pan Grzegorz Walasek oraz pan Alan, który wcielił się potem w słynną MotoMysz - maskotkę klubu. Uczniowie dowiedzieli się wielu ciekawych rzeczy na temat treningów, stroju żużlowca, przygotowań i startu w zawodach. Następnie mogli zadawać gościom pytania, odbyły się także konkurencje sportowe dla uczniów i nauczycieli. Spotkanie zawdzięczamy Hubertowi Kotlarskiemu z klasy siódmej, który od kilku lat trenuje na torze Falubazu i jego rodzicom. Państwu Kotlarskim bardzo dziękujemy, a Hubertowi życzymy wielu sukcesów na torze żużlowym.
59Autor: Hania Weight Foto: Ola Janus, Franek Herkt
Spotkanie z żołnierzem
Dnia 6 marca bieżącego roku uczniowie klas siódmej i ósmej, w ramach lekcji doradztwa zawodowego, wzięli udział w spotkaniu z emerytowanym już żołnierzem Wojsk Specjalnych polskiej armii. Podczas spotkania mogli posłuchać o tym, jak wygląda praca żołnierza w tak wymagającej jednostce oraz o obowiązkowych szkoleniach. Na koniec uczniowe wręczyli własnoręcznie zrobioną kartkę z podziękowaniem za poświęcony czas i przybliżenie uczniom tego zawodu.
Autor: Ania Popko Foto: Franek Herkt
Spotkanie z policjantem
Dnia 27 lutego w naszej szkole odbyło się spotkanie dla klas 6-8, które poprowadził pan policjant Nikodem Brzeziński z Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie. Pan Nikodem zajmuje się sprawami osób nieletnich. Uczniowie na spotkaniu dowiedzieli się o cyberprzemocy, hejcie, o obowiązkach uczniów, prawach i konsekwencjach niektórych zachowań. Gość również opowiadał o swojej pracy, o obowiązkach policjantów. Na koniec spotkania uczniowie zadawali pytania na tematy, które ich ciekawiły. Bardzo dziękujemy Panu Nikodemowi za spotkanie.
Autor: Hanna Weigt Foto: Franek Herkt
Wykład "Hejt, trolling i memy"
W dniu 26.02.2025 r., uczniowie klas siódmej i ósmej wzięli udział w e-lekcji przeprowadzonej przez Kajeta Kosterkiewicza, sędziego orzekającego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu. Wykład został zorganizowany przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty i Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu. Prowadzący przybliżył uczniom temat: "Hejt, trolling i memy - o naruszeniu dóbr osobistych w Internecie z perspektywy prawa cywilnego i karnego". Podczas wykładu sędzia poruszył następujące zagadnienia:
- Bezpieczeństwo cyfrowe dzieci i młodzieży.
- Ochrona dóbr osobistych.
- Zamieszczanie treści dotyczących innych osób, komentarzy na forach i w mediach społecznościowych.
- Uprawnienia do wykonywania fotografii i filmów z wizerunkiem innych osób oraz ich upubliczniania.
- Tworzenie memów, komentowanie filmów na TikToku, Instagramie, YouTube.
- Triki socjotechniczne stosowanych w trollingu społecznym, monetyzowanym i geopolitycznym.
Autor: Anna Łukaszewska Foto: Iwona Janczewska
WOPR
Dnia 17 lutego uczniowie naszej szkoły wzięli udział w spotkaniu z członkami WOPR-u. Mogli przypomnieć sobie podstawowe zasady bezpieczeństwa, przede wszystkim nad wodą, w zimę jak i w cieplejsze pory roku oraz dowiedzieć się więcej o udzielaniu pierwszej pomocy osobom w różnych grupach wiekowych. Dzięki temu spotkaniu uczniowie mieli szansę wzbogacić i utrwalić swoją wiedzę.
17Autor: Anna Popko Foto: Franke Herkt, Ola Janus
Walentynki
14 lutego nasza szkoła obchodziła walentynki. Z tej okazji wnętrze szkoły zostało przyozdobione czerwonymi sercami i balonami. Dekoracje na korytarzu i w klasach wprowadziły wszystkich uczniów oraz nauczycieli w dobry nastrój. Na 2 lekcji uczniowie klasy VII rozdawali walentynki, które można było dzień wcześniej wrzucić do pudełka umieszczonego na korytarzu. Po skończonych lekcjach wszyscy udali się do domu w dobrych humorach i z uśmiechem na twarzy.
14Autor: Nadia Ciesielska Foto: Franek Herkt
Balik karnawałowy
Dnia 12.02.2025 r. w Sali Wiejskiej w Chobienicach odbył się bal karnawałowy dla wszystkich uczniów naszej szkoły. Podczas imprezy rozstrzygnięto klasowy konkurs na najlepsze przebranie. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia, bo stroje były piękne! Trzecie miejsce zajęły klasy pierwsza i druga. Drugie miejsce zdobyła klasa siódma, a pierwsze - trzecia. Były to zdecydowanie zasłużone miejsca. Podczas imprezy działał sklepik prowadzony przez klasę VIII, w którym można było kupić słodycze i napoje oraz zjeść hot doga. Wszyscy świetnie się bawili na oświetlonym kolorowymi światłami parkiecie. Muzyka wypełniała całą salę. Ale niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy i nasz bal też dobiegł końca.
Na pewno długo pozostanie w naszej pamięci :)
Dziękujemy Radzie Rodziców i Nauczycielom za przygotowanie tak wspaniałej imprezy oraz panu Dariuszowi Fiałkowskiemu za jej poprowadzenie za darmo
11Autor: Amelia Łuczak Foto: Jolanta Rzepa
Wywiad
Spotkałyśmy się z Panią Sabiną Horowską, dyrektorką naszej szkoły, aby przeprowadzić wywiad i dowiedzieć się czegoś więcej na jej temat.
Hania Weigt: Dzień dobry.
Sabina Horowska: Dzień dobry.
H.W.: Jakie są Pani obowiązki?
S.H.: Obowiązki dyrektora to na przykład kierowanie placówką, reprezentowanie szkoły, starania, aby przedstawiać ją w jak najlepszym świetle. Dyrektor musi realizować zadania wytyczone przez MEN, wspomaga rodziców, tworzy odpowiednie warunki dla uczniów oraz pracowników. W większości przypadków dyrektor jest również nauczycielem, ja uczę biologii.
H.W.: Jak to się stało, że została Pani nauczycielką?
S.H.: Od kiedy pamiętam chciałam być nauczycielką. Patrzyłam na moich nauczycieli i chciałam być taka jak oni. Zawsze chciałam się szkolić. Skończyłam szkołę średnią w Sulechowie oraz studia wyższe magisterskie o kierunku pedagogicznym. Wciąż chciałam się piąć w górę. I w ten sposób zostałam nauczycielką.
H.W.: Czy ma Pani jakieś zwierzątko?
S.H.: Tak jak pracę w szkole, lubię zwierzęta, które były w moim domu od zawsze. Mam psa kundelka ze schroniska, ma osiem lat, jest sympatyczny i wabi się Kazik.
H.W.: Jakie przedmioty uwielbiała Pani w szkole podstawowej?
S.H.: Uwielbiałam wf, matematykę. Uczestniczyłam w kółkach: SKS, matematycznym.
H.W.: Kiedy się pani urodziła?
S.H.: Urodziłam się 18 maja, w ten sam dzień co Jan Paweł II.
H.W.: Dlaczego postanowiła Pani startować w konkursie na dyrektorkę naszej szkoły?
S.H.: Ciągle chciałam się kształcić, zdobywać nowe doświadczenia, skończyłam studia podyplomowe „ Zarządzanie w oświacie” i po kilku latach podjęłam decyzję, że chcę zostać dyrektorem. I tak już mija kolejny rok.
H.W.: Dziękujemy bardzo za rozmowę.
S.H.: Również dziękuję.
Autor: Hanna Weigt, Anna Łukaszewska Foto: Sebastian Tomys
Wykłady CSW@2030
Dnia 6 lutego klasa 8 kolejny raz wzięła udział w projekcie przygotowanym z inicjatywy Cyfrowej Szkoły Wielkopolskiej 2030. Tym razem uczniowie mogli wysłuchać wykładu przygotowanego przez dr Monikę Zieloną-Jenek na temat płci - tematu niby oczywistego, a jednak tak często poruszanego we współczesnym świecie. Uczniowie mogli dowiedzieć się o różnicach pomiędzy płciami biologicznymi, identyfikacji płciowej i rolach społecznych. Zostali też skłonieni do zauważenia znaczenia różnorodności płciowej w grupach społecznych.
Autor: Anna Popko Foto: Iwona Janczewska
Dzień Patrona
13 stycznia był dniem poświęconym patronowi naszej szkoły - Ignacemu Mielżyńskiemu. Mielżyński został naczelnym wodzem w chwili wybuchu III powstania śląskiego (w nocy z 2 na 3 maja), a patronem naszej szkoły został 26 września 2009 roku. Wydarzenie podzielone zostało na dwie części. W pierwszej odbył się konkurs piosenki patriotycznej, w którym uczniowie prezentowali się klasami. Drugi etap odbywał się na zasadzie karuzeli. Uczniowie mieli pół godziny na wykonanie danego zadania, po czym szli do następnej sali, aby wykonać następne. Na zakończenie uczniowie klasy piątej zaprezentowali krótkie przedstawienie, a dziewczyny z klasy siódmej wykonały taniec z flagami. Dziękujemy Pani Małgorzacie Piter oraz klasie 7 za przygotowanie całego wydarzenia.
79Autor: Anna Łukaszewska Foto: Ola Janus, Franek Herkt
Bezpieczne ferie z sanepidem
Bezpieczne ferie z sanepidem. W związku ze zbliżającym się okresem ferii zimowych Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Wolsztynie przkazała plakaty nt. bezpiecznych ferii. Wspólnie możemy zadbać o to, aby ferie były nie tylko czasem relaksu, ale również okazją do promocji odpowiednich zachowań i dbałości o zdrowie dzieci i młodzieży.
Autor: mgr Krystyna Wyrwa Foto: ---
Archiwum Aktualności